Aizdomās par korupciju esošam tiesnesim amats jāatstāj pašam

2014.gada 12.novembrī tika aizturēta Rīgas apgabaltiesas tiesnese aizdomās par kukuļņemšanu un starpniecību kukuļdošanā. Ģenerālprokurors ir ierosinājis krimināllietu. Augstākā tiesa sankcionējusi kratīšanas Rīgas apgabaltiesas tiesnešu kabinetos.

Lai arī likums paredz, ka aizdomās par korupciju turētos tiesnešus atstādina no tiesas spriešanas, tie tomēr paliek tiesneša dienestā līdz galīgā nolēmuma spēkā stāšanās brīdim. Tāpēc biedrība uzskata, ka tiesnešiem, ja tie apzinās, ka nav bijuši godīgi sava amata pienākumu izpildē, ir pienākums būt atbildīgiem pret savu valsti un tiesu. Mēs aicinām šādus tiesnešus atstāt tiesneša amatu jau pirms galīgā nolēmuma krimināllietā spēkā stāšanās, tādējādi pasargājot tiesas reputāciju un objektivitāti no tālākas apšaubīšanas.

Uzskatām, ka pastāvošās nopietnās aizdomas par korupciju tiesā, tāpat kā pati korupcija postoši ietekmē sabiedrības uzticēšanos tiesai. Korupcija ļauj apšaubīt tiesas objektivitāti un taisnīgumu, kas ir tiesu darbības pamats. Un pietiek tikai ar atsevišķiem korupcijas gadījumiem, lai neuzticēšanās izplatītos uz visām tiesām.